Zakynthos

by Prosoxi Skylos

/
1.
Zakynthos 33:05

about

recorded, mixed and photographed by Tarnovski, Zakynthos, 2014

originally released on Signals From Arkaim, sfa034, 2014

reissued on Stoned to Death in 2015 (split MC Prosoxi Skylos / Mai Mai Mai)

credits

released June 16, 2016

✮✮✮✮✮

"Prosoxi Skylos is the solo project of Czechoslovakia's Jára Tarnovski, who's also a member of Gurun Gurun and several other units. His side is manipulated field recordings done on Zakynthos, an Island in the Ionian Sea. It sounds like he's taken up residence inside a cave full of warm cicadas." (The Wire Magazine Issue 382)

✮✮✮✮✮

"Zakynthos je nejjižnější ostrov v Jónském moři. Když se tam vypravíte, cvrkavý zvuk cikád vás bude provázet po celou dobu. A je to bezpečně ta nejzajímavější hudba, na kterou tam narazíte. Pokud tedy nedáváte z nějakého důvodu přednost lidovkám puštěným ze samohrajek nebo karaoke imitacím Eltona Johna a Roda Stewarta. Což hodně frčí v hotelech, kde bydlí Angličani.

Tří a více hodinové koncerty bývají pro muzikanty obvykle výjimečnými událostmi. Cikády ovšem rozezvučí olivové háje někdy kolem sedmé ráno a skončí po deváté večer. A druhý den znovu a další zase. Uprostřed nekonečného koncertu se líhnou i umírají.

Muzika je to fascinující. Nepřestává mě udivovat všechno to rytmické kouzlení, změny temp, ostré přechody ze sonických paleb k náhlým ztišením. Hodně rád mám okamžiky, kdy se z ničeho nic z cikádího sboru vyloupne sólista a vydá se úplně jiným, nečekaným směrem. Většinou se k němu ve chvilce a s naprostou samozřejmostí přidají ostatní. Ze všeho nejvíc mi tyhle momenty připomínají zběsilé kytarové nájezdy v I Heard Her Call My Name od The Velvet Underground.

Nahrávka je mixem terénních záznamů, které jsem na ostrově pořídil letos. Kromě cikád na ní možná zaslechnete i štěkot všudypřítomných psů, kokrhání kohouta, hlasy z pláže nebo zpěvy nesoucí se z nedělní bohoslužby. Stereozáznam samozřejmě nemůže nahradit ten pocit, kdy si lehnete pod olivovníky a necháte se ze všech stran úplně zasypat zvukem. Doporučuju tedy alespoň pouštět nahrávku opravdu hodně nahlas. Cikády se s tím nepárají a v těch nejvypjatějších momentech si připadáte jako ve zkušebně nějaké grindcorové kapely."

(Tarnovski, říjen 2014)

license

all rights reserved

tags

about

Jipangu Japan

Jipangu Records is a small label focused on experimental music and sound art. Curated by Tarnovski of Gurun Gurun / IQ+1 / Wabi Experience.

contact / help

Contact Jipangu

Streaming and
Download help

Redeem code

Report this album or account

If you like Zakynthos, you may also like: