Pískovna

by Prosoxi Skylos

/
1.
2.

about

recorded, edited and photographed by Prosoxi Skylos
mastered by Federsel @ CSN, 2017
translated by Kateřina Prokešová

big thanks to Tomáš, Kateřina, Míša & Ondřej

credits

released January 15, 2018

Between the Stéblová rail station (in 1960 it saw the most tragic accident in the history of the Czech rail transport) and the village of Čeperka, several kilometres outside of Pardubice (50°06'49.2"N 15°44'35.0"E), lie several excavation lakes. It is a strange place to swim at. While you swim or lie about on the shore, there are repetitive, quite apocalyptic sounds of a nearby sand quarry floating above you.

What to compare this repetitive industrial rhythm to? It might sound like a giant vinyl record skipping. Or a massively amplified Mejla Hlavsa’s bassline? Godzilla's dance moves? In any case, it is a soundtrack that would, out of context, hardly remind you of pensioners in swimsuits, campers or children playing around.

While recording, I tried to get as close to the sand quarry as possible. The main character (the sound source remained a mystery to me and I guess it is only right that way) is joined on the record by irregular rhythmical interventions of trees and bushes, birds, noises of the workshop, workers' voices, let out steam and passing forklifts.

The first track is a pure field recording. The second one is edited. You can see it as an attempt at an “underwater version”. Or simply as my tribute to this peculiar kingdom of gravel, sand and never ending ambient high.

✮✮✮✮✮

Mezi nádražím ve Stéblové (v roce 1960 tu došlo k vůbec nejtragičtější nehodě v dějinách české železniční dopravy) a obcí Čeperka, pár kilometrů za Pardubicemi, se nachází hned několik písníků. Je to zvláštní místo ke koupání. Zatímco plavete nebo se povalujete na břehu, vznáší se nad vámi repetitivní, dost apokalypticky působící zvuky z nedaleké pískovny.

K čemu ten neustále se opakující industriální hymnus přirovnat? Zní to možná jako obří přeskakující gramodeska. Nebo spíš jako masivně zesílená basová linka Mejly Hlavsy? Taneční kroky Godzilly? Každopádně je to soundtrack, u jehož poslechu byste si bez znalosti kontextu asi normálně nepředstavovali penzisty v plavkách, tábořící trempy nebo hrající si děti.

Pokusil jsem se při záznamu dostat k areálu pískovny nejblíž, jak jen to šlo. K hlavní figuře (zdroj zvuku mi zůstal utajen a je to tak asi dobře) se na nahrávce s nepravidelnými rytmickými vpády přidávají okolní stromy a keře, ptáci, rány z dílny, hlasy dělníků, vypouštěná pára a projíždějící vysokozdvižné vozíky.

První track je terénní nahrávka bez úprav. Druhý je editovaný. Můžete ho brát třeba jako pokus o “underwater version”. A nebo prostě jen jako můj tribute tomuto podivuhodnému království štěrku, písku a nikdy nekončícího ambientního rauše. (Prosoxi Skylos, leden 2018)

✮✮✮✮✮

Tarnovski aka Prosoxi Skylos is one of the founding members of experimental/electronic quartet Gurun Gurun (Home Normal). He also plays solo and in the bands Wabi Experience (Mikroton Recordings), Luna & Tarnovski (Genot Centre), IQ+1 (Mappa) and The Czech Psychedelic Society Manifesto.

license

all rights reserved

tags

about

Jipangu Japan

Jipangu Records is a small label focused on experimental music and sound art. Curated by Tarnovski of Gurun Gurun / IQ+1 / Wabi Experience.

contact / help

Contact Jipangu

Streaming and
Download help

Redeem code

Report this album or account

If you like Pískovna, you may also like: