Ill​-​timed Esoteric

by Romjbor Klanglabor

/
1.
2.
No. 27 19:39

about

sampling, guitar, synths, drum machines, recorded and mixed by JH

credits

released January 11, 2017

Debutová deska hauntologického projektu Romjbor Klanglabor.

Jan Hájek (1983) pochází ze severočeského Rumburku (hornolužickosrbsky Romjbor), nyní žije v Cottbusu. Po delším období experimentování v různých lokálních kapelách na děčínsku a v Praze (Cartridge1, Silence, Naamat aj.) začal pracovat zejména se zvukovými stopami instruktážních 16mm filmů ze šedesátých a sedmdesátých let 20. století. Zvukové útržky z filmů a dobových záznamů na magnetofonových kazetách doplňuje hrou na elektrickou kytaru a analogové syntezátory.

✮✮✮✮✮

Jan Hájek aka Romjbor Klanglabor (1983) was born in Rumburk, Czech Republic, now lives in Cottbus, Germany. After a long period of experimentation in various local bands in Děčín and Prague (Cartridge1, Silence, Naamat etc.), he started to work with soundtracks of instructional 16mm films from the sixties and seventies. Jan mixes audio excerpts from the films with electric guitar, analog synthesizers and short samples from various old Czech audio cassettes.

VIDEO ► bit.ly/2iBr3mh

✮✮✮✮✮

REVIEWS ►

"Romjbor Klanglabor delivers “Ill-timed Esoteric” as an album not bound by time or space, with a work uniquely strange and brilliant." (Beach Sloth)

"Vem da República Checa mas o nome parece retirado de uma lista do registo civil indiano ou bangla. Romjbor Klanglabor é a assinatura musical do artista checo Jan Hájek e foi com ela que acabou de lançar a sua obra primeira III-timed Esoteric." (Bodyspace)

"Jak asi zní dva dlouhé tracky sestavené z vystříhaných zvukových fragmentů starých instruktážních filmů, doplněné kytarou a analogovými synťáky? V podání Romjbor Klanglabor zábavně a svěže. Pustit se do takového projektu a vytvořit abstraktní hudbu, která má hlavu a patu, už samo o sobě zaslouží obdiv." (Fullmoon)

license

all rights reserved

tags

about

Jipangu Japan

Jipangu Records is a small label focused on experimental music and sound art. Curated by Tarnovski of Gurun Gurun / IQ+1 / Wabi Experience.

contact / help

Contact Jipangu

Streaming and
Download help

Redeem code

Report this album or account

If you like Ill-timed Esoteric, you may also like: